Czy warto stosować kosmetyki naturalne?
Kosmetyki wykonywane w 100% z naturalnych składników w ostatnich latach zyskały olbrzymią popularność. Jedną z przyczyn ich nieustannie rosnącej renomy jest powszechny kult dbania o zdrowie, który wywiera wpływ nie tylko na to jak się odżywiamy i jak często wykonujemy ćwiczenia fizyczne, ale wkracza do wielu innych obszarów naszego życia.
Jednym z takich obszarów życia jest dbanie o zdrowie naszych włosów, skóry twarzy i ciała, w których kosmetyki naturalne nie mają sobie równych. Tak samo jak w sklepie wybieramy produkty naturalne, nisko przetworzone aby zawierały jak najmniej substancji chemicznych tak samo powinniśmy postępować w przypadku kosmetyków wybierając te, które w składzie mają wyłącznie naturalne substancje.
Czym właściwie są kosmetyki naturalne?
Nie wiem czy wiesz, ale w kosmetykach konwencjonalnych możesz znaleźć takie składniki jak parabeny, SLS-y, glikole, karbomery, PEG-i i oleje mineralne, które są powszechnie uważane za substancje szkodliwe jednak cały czas można znaleźć je w kosmetykach, ponieważ ich ilość składzie kosmetyku nie przekracza "bezpiecznej dawki".
Oczywiście to dawka czyni truciznę, ale zastanów się nad tym czy niezależnie od ilości danej szkodliwej substancji chemicznej chcesz ją codziennie wprowadzać do swojego ciała?
Jeśli Twoja odpowiedź na powyższe pytanie to "nie", oznacza to że kosmetyki naturalne są dla Ciebie właściwym wyborem.
Najważniejszą cechą kosmetyków naturalnych jest ich skład- zawierają one wyłącznie substancje które nie są szkodliwe dla skóry. Składniki, z których wytwarzane są kosmetyki naturalne i ekologiczne pochodzą z wyselekcjonowanych upraw, w których nie stosuje się sztucznych nawozów czy środków do zwalczania szkodników.
Jeśli spojrzysz na skład kosmetyku naturalnego nie zobaczysz długiej listy składników, z których duża część niewiele nam mówi. Zobaczysz za to listę 4-5 składników takich jak: oleje roślinne, olejki eteryczne, ekstrakty roślinne, humektanty, proteiny, glinki itd.
Działanie kosmetyków naturalnych
Pewnie zastanawiasz się teraz czy naturalny kosmetyk składający się z kilku składników może dorównać kosmetykowi, który ma kilkadziesiąt "cudownych" w działaniu substancji.
Krótki skład kosmetyków naturalnych jest ich wielkim atutem, nie zwierają różnego rodzaju "zapychaczy" np. parafiny, które hamują wchłanianie składników do głębszych warstw skóry przez co skóra jest głębiej nawilżona i odżywiona.
Na pewno wiele razy zauważyłaś, że po zaprzestaniu stosowania kremu nawilżającego skóra natychmiast się przesuszała. Dzieje się tak, ponieważ zwykłe kosmetyki wyręczają naszą skórę tworząc na niej warstwę ochronną, która zatrzymuje wilgoć. Nierzadko zaburzają przy tym pracę naszych gruczołów skórnych.
Kosmetyki naturalne działają w inny sposób, nie wyręczają naszej skóry tylko ją odbudowują i wspomagają w jej naturalnych funkcjach. Nie tworzą powłoki zatrzymującej wilgoć tylko wiążą wodę w komórkach i chronią skórę przed odparowywaniem. Nie blokują pracy gruczołów łojowych zamiast tego poprawiają ich działanie.
Zamiast tworzenia powłoki ochronnej na włosach przenikają do wnętrza włosa, aby go wzmocnić i odbudować przez co Twoje włosy mogą świecić swoim naturalnym blaskiem.
Dla kogo sprawdzą się kosmetyki naturalne?
Kosmetyki naturalne idealnie sprawdzą się dla osób który skóra jest wyjątkowo wrażliwa i wykazuje skłonności do podrażnień, pasują również dla osób o cerze suchej, mieszanej, przetłuszczającej się oraz naczynkowej.
Większość naturalnych kosmetyków jest bezzapachowa (z wyjątkiem tych zawierających olejki eteryczne) oraz hipoalergiczna, przez co nie powinny powodować uczuleń, jednakże niektóre preparaty mogą zawierać alergeny w postaci ziół lub olejków eterycznych.
Jeżeli masz stwierdzoną alergię na substancje które mogą znaleźć się w kosmetykach roślinnych koniecznie sprawdź ich skład.
Na zakończenie chciałabym abyś zapamiętała główną różnicę między zwykłymi kosmetykami a naturalnymi. Kosmetyki konwencjonalne wyręczają włosy i skórę w ich naturalnych funkcjach natomiast kosmetyki naturalne odbudowują i wspomagają pracę skóry i włosów.